Szczepienie kotów

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jakie ważne jest szczepienie kota.Wszystkie koty należy szczepić nie tylko te które wychodzą na dwór,ale także te wyłącznie domowe.Niektóre choroby możemy przypadkiem przynieś do domu poprzez odzież czy też buty.Dlatego lepiej zapobiegać niż przechodzić przez skomplikowane leczenia,szczególnie wówczas,gdy część chorób może się okazać śmiertelna dla naszego pupila.Jeżeli twój kot jest niewychodzący,wówczas możesz zrezygnować z szczepienia na kocią białaczkę czy wściekliznę.Właściciel kota wychodzącego,powinien zastosować cały komplet szczepień

Przygotowanie do szczepienia
Kota przed szczepieniem należy dokładnie zbadać,kwalifikacja do szczepienia powinna być przeprowadzana przez lekarza weterynarii.Koty pierwszy raz szczepimy nie wcześniej niż po ukończeniu 6-7 tygodnia życia.Przed szczepieniem należy zwierzaka odrobaczyć.
Nie należy szczepić:
  • ciężarnych kotek
  • kotów chorych i zarobaczonych
  • kotów z predyspozycjami do alregii
  • jeśli zwierze ma mniej niż 6 tygodni
Kolejność i terminy następnych szczepień wyznaczy na weterynarz

Podstawowe szczepienia
Podstawową chorobą,na którą możemy zaszczepić naszego kota to tzw.koci katar(herpeswiroza i kaliciwiroza)oraz panleukopenia
Herpeswirusy-wirusy pasożytujące na zwierzętach.Objawy zarażenia to:zapalenie błony śluzowej,kichanie ,wyciek z nosa,zapalenie spojówek,brak apetytu,osowiałość.Choroba najczęściej dotyka młodych kociąt,które dopiero zostały odstawione od matki.
Kalicwirus-atakuje głęboko drogi oddechowe,nie atakuje on jednak oczu i jam nosowych.Rozsiewa sie przez powietrze i ślinę.Zaatakowane zostają drogi oddechowe,jama ustna i płuca.
Panleukopenia (koci tyfus, kocia nosówka,kocie zakaźne zapalenie jelit) jest bardzo zaraźliwą wirusową chorobą kotów.Objawami są:gorączka,biegunka,depresja,boleści brzucha,wymioty,odwodnienie,wychudzenie,u młodych kotów może przebiegać bezobjawowo i może się skończyć nagłym zgonem.Jest to groźna choroba dla kotów w każdym wieku,trudna do leczenia i często śmiertelna.
Jeśli podajemy tylko dwie podstawowe szczepionki,to pierwszą dawkę podajemy zwykle między 8 a 12 tygodniem życia,później jeszcze raz po miesiącu,a następnie po roku od daty podania pierwszego szczepienia.Kot który wychodzi na podwórko powinien być szczepiony co rok,natomiast koty które przebywają tylko w domu wystarczy szczepić co 2-3 lata.Kalendarz szczepień zawsze należy konsultować z weterynarzem.
Pozostałe szczepienia
Koty możemy zaszczepić także przeciw białaczce(FeLV),wściekliźnie,chlamydiozie oraz grzybicy.
 Białaczka wirusowa kotów FeLV to zakaźna i wciąż jeszcze nieuleczalna choroba, szeroko rozpowszechniona w środowisku kotów.Powinno się zaszczepić koty żyjące w dużych skupiskach,wychodzące na dwór i przeznaczone do krycia.Pierwsze szczepienie podaje się kilkumiesięcznemu kotu,a następnie należy powtórzyć je po około miesiącu,później-co 1-2 lata.
Wścieklizna jest chorobą zakaźną i bardzo niebezpieczną.Powinno się szczepić koty wychodzące na zewnątrz,a także pozostające w domu,gdyż mogą być narażone na kontakt z innym chorym zwierzęciem.Szczepienie to wykonuje się po 16 tygodniu życia kota,jednak należy pamiętać,że powinno być ono podane cztery tygodnie po szczepieniu na koci katar(herpeswirus typ 1 i kaliciwirus)i panleukopeina.Szczepionki starego typu mogły powodować powstanie mięśniaka poszczepiennego,dlatego najlepiej na ten temat porozmawiać z lekarzem weterynarii.
Chlamydioza  jest zakaźną chorobą kotów wywoływaną przez bakterie chlamydia psittaci. Zarazki te zachowują się podobnie do wirusów – nie są w stanie przebywać długo bez organizmu żywiciela. Może ona się przenieść także na człowieka (jest zoonozą).Powinno się na nią szczepić koty żyjące w dużych skupiskach zwierząt,a także hodowlane.
Szczepionka przeciw grzybicy,bardziej wspomaga leczenie choroby,niż zabezpiecza przed nią całkowicie.

Szczepienia są podawane osobno lub w formie preparatów skojarzonych-wówczas za pomocą jednego zastrzyku podajemy kotu kilka szczepionek.Każda szczepionka może wywołać reakcje poszczepienne np.apatię,ospałość,ból w miejscu szczepienia,wówczas zapewnij kotu ciszę i miskę wody.Objawy powinny przejść już następnego dnia,jeśli jednak trwają dłużej skonsultuj się z weterynarzem.Warto szczepić kota,ponieważ dzięki szczepionkom zapobiegamy wielu poważnym chorobom,a negatywne reakcje poszczepienne zdarzają się rzadko.


 
 

Komentarze

Popularne posty