Pchły i kleszcze u kota
Idealnym rozwiązaniem jest stała profilaktyka, tzn. już od trzy-czterotygodniowego szczeniaka czy kociaka, albo tuż po nabyciu pupila, jeszcze przed przyjściem z nim do domu. Poza okresem mrozów środek przeciwpchelny powinien cały czas zabezpieczać zwierzę.
Najlepszymi preparatami są już wspomniane krople na skórę grzbietu ("spot on") oraz niektóre (długo działające) środki w spray'u, dostępne w lecznicach. Ich substancje czynne łączą się z tłuszczem powierzchownych warstw skóry i wydobywają się na jej powierzchnię wraz z nieustannym złuszczaniem naskórka.
Zabezpieczenie przeciw pasożytom zewnętrznym jest ważne również z powodu przenoszenia przez nie różnych zarazków i form rozwojowych robaków wewnętrznych. Jeśli więc zwierzę ma robaki należy je odpchlić.Zwykle preparaty typu (spot-on) działają do 6 tygodni na pchły i do 4 tygodni na pchły.
Po czym poznać, że kot ma pchły?
Jeśli zauważysz że kot często się drapie,to będzie to dla ciebie pierwszy sygnał. Pchły bardzo często żerują na grzbiecie kota, na karku oraz nad ogonem – to miejsca nieco trudniej dostępne, na których pasożyty mają znacznie większą swobodę.Jeśli zauważysz że kot dużo czasu poświęca toalecie,podgryza się,drapie to może oznaczać że ma pchły.Dorosłe osobniki można zauważyć gołym okiem.
Czym grozi inwazja pcheł?
Jest to duży dyskomfort dla naszego zwierzaka.Ugryzienie pchły jest swędzące i bolsne,a częste drapanie może powodować powstanie ran.Zresztą my także nie czujemy się najlepiej gdy ugryzie nas komar lub inny owad.Więc należy szybko działać żeby oszczędzić kotu dyskomfortu.
Czy pchły mogą przejść na ludzi?
Oczywiście że tak,pchły na Tobie nie zamieszkają,ale mogą cię ugryźć, ale za to w dywanie, w jakiś szparach zamieszkać sobie mogą.Mogą także przenieść się na inne zwierzęta w twoim domu.
Częste wyczesywanie sierści
To raczej działanie profilaktyczne i przydatne zanim pchły przesadnie się namnożą.Jeżeli będziemy często kota czesać,będziemy mogli zauważyć pierwsze pchły i odpowiednio zareagować.Dużo łatwiej pozbyć się pojedynczych osobników niż kilkudziesięciu,które się ciągle rozmnażają.Podczas wyczesywania warto ściągać sierść ze szczotki lub grzebienia i kłaść na białej powierzchni (na przykład na kartce papieru). Na tym tle najlepiej widać wyczesane zanieczyszczenia, odchody pcheł, jajeczka lub dorosłe osobniki.
Domowe sposoby na pchły
Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z faktu, że pchły ze zwierzęcia mogą bardzo szybko przedostać się na ludzi oraz opanować dom. Pasożyty te rozmnażają się bardzo szybko więc warto zacząć im przeciwdziałać od razu, gdy tylko dostrzeżemy pierwszego osobnika.Skuteczną i tanią metodą na eliminację pcheł jest kąpiel. Niestety większość kotów reaguje na nią paniką lub agresją. Jeśli nasz kot nie należy do tej grupy lub jesteśmy w stanie go okiełznać, warto zastosować kąpiel.Można także zastosować inne sposoby na likwidacje tych szkodników:
- częste odkurzanie
- stosowanie gęstych grzebieni przeciwpchelnych
- częste pranie dywanów, legowiska kota w wodzie z octem
- zakładanie kotu obroży przeciwpchelnych
Jednak najlepiej zainwestować w jakieś dobre preparaty co zamiast odstraszać szkodniki,będzie je likwidować.
Uwaga!
Jeśli kupujemy krople na pchły należy upewnić się, czy nie jest to preparat dla psów. Podanie kotu kropli na pchły dla psa może zakończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. Dzieje się tak dlatego, że w kroplach dla psów znajdują się substancje z grupy pyretroidów, które są trujące dla kotów.Obroże przeciw pchłom
Obroża jest nasączona preparatem, który odstrasza pchły, kleszcze i inne insekty. Warto stosować ją szczególnie wówczas, gdy kot jest wypuszczany na zewnątrz. Jedna obroża wystarcza na kilka tygodni użytkowania.Według mnie,wiele lepiej jest stosować krople na pchły, są dużo wygodniejsze i pewniejsze. Kot obrożę może polizać, zgubić, zaczepić się o nią, kropelki aplikuje się na kark raz na kilka tygodni, co chroni przed pchłami i innymi pasożytami. Jeśli kociaki są małe, powinny dostać preparat dostosowany do swojej masy, zbyt duża dawka może im zaszkodzić. Najlepiej udać się z nimi do weterynarza na podstawową wizytę - przegląd, odpchlenie i odrobaczenie. Nie jest to wielce kosztowne, a przecież zdrowie naszego pupila jest najważniejsze.
Jak się pozbyć pcheł ukrytych w naszym domu
Pchły nie tylko znajdziemy na sierści naszego kotka,ale także w innych miejscach domu.Niestety część osobników prawdopodobnie złożyła jajeczka w legowisku albo na tapicerowanych meblach.Najlepszym środowiskiem dla nic jest dywan.Cały dom warto dokładnie wysprzątać (najlepiej po odkurzeniu wyrzucić worek z odkurzacza, bo i w nim mogą wciąż znajdować się żywe pchły). Dobrym sposobem na pchły jest umycie podłóg płynem z dodatkiem octu i sody oczyszczonej. Dokładne porządki warto powtórzyć po kilku dniach, by mieć pewność, że nie pozostały żadne jajeczka pcheł oraz dorosłe osobniki tych uciążliwych pasożytów.
Pchła
Kleszcz
Komentarze
Prześlij komentarz